Standarta konfigurācijā ar standarta dzesēšanas līdzekļiem dators diezgan spēcīgi trokšņo. Daudzi tam nepievērš uzmanību, tomēr citus tas stipri kaitina un izsit no līdzsvara. Bet tā kā mēs zinām, ka garīgais līdzsvars ir viena no svarīgākajām lietām pasaulē, tad šajā rakstā aplūkosim galvenos datorkorpusu trokšņu rašanās cēloņus un paņēmienus, kā ar šo troksni cīnīties. Ar vairākām vienkāršām manipulācijām var panākt, ka dators paliks praktiski nedzirdams, kas pozitīvi ietekmēs jūsu darbspējas. :)

Datorkorpusa trokšņa cēloņi

Apskatīsim trokšņu avotus pēc to nozīmīguma pakāpes:
• Ventilators uz procesora;
• Ventilators barošanas blokā;
• Korpusa ventilatori;
• Videokartes dzesēšana;
• Korpusa vibrācijas troksnis;
• Cietie diski.

Šis iedalījums ir diezgan subjektīvs, katrā atsevišķā gadījumā tas var būt pavisam savādāks. Lai noteiktu pašu lielāko trokšņa izraisītāju, nāksies atvērt sistēmbloku un kārtīgi ieklausīties.

Samazinam troksni no procesora ventilatora

Pirmais, kas ir jāizdara, ir jāiztīra radiators un ventilators. Putekļi, kas uzkrājas uz radiatora ventilatoriem, spēcīgi samazina siltummaiņu. Mūsdienu ventilatori tiek vadīti ar programmu palīdzību atkarībā no temperatūras, tādēļ slikta siltuma novadīšana liek ventilatoram griezties ātrāk. Tāpat ar laiku ventilatora eļļojums paliek sliktāks un rodas spēcīga dūkoņa. Lai to novērstu, nāksies izjaukt un ieeļļot pašu ventilatoru.

Bieži vien pareizākais lēmums būs nomainīt standarta ventilatoru pret daudz efektīvāku un klusāku. Labs rezultāts parasti ir dzesēšanas sistēmām ar 120 mm diametra ventilatoru, kam ir apgriezienu regulēšana.

Samazinam troksni no barošanas bloka

Parasti ventilators, kas ir barošanas blokā iekšā, ar laiku sāk trokšņot. Tas tāpat notiek dēļ salipušiem putekļiem un eļļošanas trūkuma. Pirmais solis – izjaukt bloku, iztīrīt un saeļļot. Pie reizes var noslaucīt putekļus no visām pārējām barošanas bloka detaļām (šādu procedūru labāk veikt regulāri).

Uzmanību! Barošanas bloka elementi ir zem augsta sprieguma, tādēļ obligāts priekšnosacījums tā izjaukšanai ir elektrības vada atvienošana no bloka (ja var). Pie tam, pēc barošanas vada atvienošanas labāk vēl kādas 15 sekundes neķerties klāt bloka elementiem.

Šāda metode palīdz ne vienmēr. Lētajos barošanas blokos bieži vien tiek uzstādīti zemas kvalitātes ventilatori, kuriem gultņi ātri neatgriezeniski sabojājas vai vispār tādu nav. Tādēļ būtu vēlams nomainīt šo ventilatoru pret kvalitatīvāku un efektīgāku – piemēram, Zalman.

Samazinam troksni no korpusa ventilatoriem

Šeit viss tāpat, kā iepriekš – standarta tīrīšana un eļļošana. Vispār, ja korpusā ir laba gaisa cirkulācija, tad bieži vien šo dzesēšanas variantu var atslēgt pavisam. Pēc ventilatoru atslēgšanas paŗbaudiet, vai nepaaugstinās procesora, sistēmplates, videokartes un cieto disku temperatūra.

Samazinam troksni no videokartes dzesēšanas

Videokarte parasti ir aprīkota ar vienu nelielu ventilatoru un masīvu radiatoru. Troksnis visbiežāk rodas dēļ putekļiem un ar tiem radītajām siltuma novadīšanas problēmām. Šajā gadījumā no putekļiem jāatbrīvojas ļoti uzmanīgi. Tas ir tādēļ, ka atrast aizvietotāju jūsu videokartes standarta ventilatoriņam būs sarežģīti, tāpēc iesakām visiem spēkiem censties atjaunot veco ventilatoru.

Arī videokartes ventilators tiek vadīts elektroniski, tādēļ bieži var atrisināt paaugstinātās skaņas problēmu, uzstādot papildus ventilatoru. Izvēlieties vietu datora korpusā tā, lai ventilators pūš gaisu prom no videokartes radiatora uz āru.

Korpusa vibrācijas trokšņa samazināšana

Parasti nedārgie korpusi skaļi skan, jo tie tiek ražoti no lēta un plāna metāla. Datora elementi rada vibrācijas, kas tālāk aiziet uz korpusu un galdu, kas arī rada dūkoņu.

Pirmais, ko vajadzētu izdarīt – novērst vibrāciju pāriešanu no korpusa uz galdu. Korpusa kājiņas parasti ir plastmasas un labi vada troksni. Bieži pietiek tikai uzlīmēt uz tām mīkstu gumijas slānīti vai biezu audumu, un vibrācijas ievērojami samazinās.

Tāpat pameklējiet, vai korpusā kādas detaļas neļurkājas un visu pienācīgi nostipriniet.

Ja ir finansiālās iespējas, tad iegādājieties speciālo komplektu datorkorpusa izlīmēšanai no iekšpuses. Tas ne tikai samazinās vibrācijas no paša korpusa, bet arī aizkavēs trokšņa pāriešanu no datora komponentēm korpusa iekšpusē.

Samazinam troksni no cietajiem diskiem

Dažiem cieto disku modeļiem ir nelāgs paradums skaļi darboties. Šo troksni parasti izraisa vibrācijas, kas no cietņa pāriet uz korpusu. Šādā gadījumā tikai ar skaņas izolāciju vien būs par maz.

Ja esat ievēroojuši, tad dārgajos korpusu modeļos cietie diski tiek stiprināti, izmantojot gumijas starplikas vai citus nestandarta stiprinājumus. Ja jūs neesat šāda korpusa laimīgais īpašnieks, tad varat mēģināt izveidot paši šāda veida stiprinājumus no gumijām.

Tāpat pārdošanā mēdz būt speciāli ieliktņi 5.25″ nodalījumiem. Tikai tos ir nereāli grūti atrast.

Papildus

Tāpat trokšņa līmeni var samazināt, ja pareizi sakārtot (noslēpt) visus korpusā esošos vadus un kabeļus. Teiksiet – kādēļ, vadi jau netrokšņo! Te ir jāatceras par sākumā rakstīto – vairākums mūsdienu ventilatoru ir ar temperatūras devējiem, vai arī to apgriezieni tiek regulēti atkarībā no kādas datora komponentes temperatūras. Bet nesakārtoti, visu korpusu šķērsojoši kabeļi neļauj gaisam normāli cirkulēt, kas paaugstina temperatūru un attiecīgi, arī ventilatoru ātrumu un vibrāciju.

Secinājums

Par samērā nelielu naudu var pamatīgi pieklusināt savu datoru un atgūt garīgo līdzsvaru. Vairums metodes ir vai nu vispār bezmaksas, vai tām ir nepieciešamas minimālas investīcijas. Tādēļ vispirms var pielietot visas bezmaksas darbības, bet tikai pēc tam jau pāriet uz tām operācijām, kam nepieciešama naudas ieguldīšana, kā īpaši klusie ventilatori, dārgie korpusi, ūdens dzesēšana u.c.

Pamācības autors: Wallaby
www.moddings.lvRelated Posts with Thumbnails

Comments

comments